Jak zaplanować prace porządkowe na budowie?

Plan budowy jest miejscem, w którym bardzo ważna jest organizacja pracy. Często to właśnie przez słabą organizację pojawiają się spore kłopoty, przez które trudno dotrzymać harmonogramu prac. Jedną z kluczowych kwestii, by poszczególne ekipy budowlane mogły swobodnie pracować, jest utrzymywanie należytego porządku na placu budowy. By to zrobić, trzeba jednak wszystko wcześniej zaplanować, gdyż większość budów ma to do siebie, że generuje bardzo duże ilości śmieci. Sprawy nie ułatwia fakt, że często nie ma możliwości oddać ich do lokalnej firmy zajmującej się wywozem odpadów komunalnych. Odpady komunalne mogą bowiem być groźne, przez co ich wywozem zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa.

Prace porządkowe na budowie – od czego zacząć?

Na budowie przeciętnego domu jednorodzinnego lub budynku gospodarczego nie może zabraknąć odpowiedniego miejsca na składowanie śmieci. Powinno ono być wydzielone tak, by nie blokować przejazdu, a także, by można było tam zmieścić wszystkie gromadzące się odpady. Zawsze należy kalkulować, że odpadów będzie więcej, niż pierwotnie może się wydawać, gdyż większość osób zaniża tę ilość, co później prowadzi do kłopotów organizacyjnych.

Gdzie wywozić śmieci z placu budowy?

Wszystkie prace porządkowe na budowie warto zlecić specjalistom z firm, które specjalizują się w tego rodzaju działalności. Jeśli plac budowy dotyczy sporego budynku, nieodzowne okaże się wynajęcie kontenera. Powinien on mieć przynajmniej kilka metrów sześciennych pojemności. Często takie kontenery są podstawiane przez firmy, które odbierają potem śmieci budowlane i utylizują się w odpowiedni sposób. Taka działalność, by była zgodna z prawem, nie może być prowadzona w sposób improwizowany, gdyż materiały budowlane w formie śmieci powinny być składowane w odpowiedni sposób i zabezpieczone. W przeciwnym razie może dojść nawet do skażenia środowiska, na przykład w sytuacji, gdy odpady budowlane będą zawierały farby, rozpuszczalniki lub inne preparaty chemiczne niebezpieczne dla ekosystemu.