Jak dokonać wyboru betonu?

Dokonanie wyboru odpowiedniego betonu jest tylko z pozoru prostą sprawą. W rzeczywistości zdecydowanie się na odpowiednią mieszankę betonową wymaga odpowiedniego jej dopasowania do warunków zewnętrznych, a także do roli, którą ma pełnić w konstrukcji. Poszczególne rodzaje betonu mają odmienne cechy, co oczywiście trzeba brać pod uwagę już na etapie dokonywania wyboru. Po pierwsze można zdecydować się na tak zwany beton ciężki. Do jego wykonania stosuje się między innymi kruszywa manganowe, czy stalowe. W ten sposób materiał jest w stanie uzyskać odpowiednią trwałość, a także odporność. Ciężki beton bywa wykorzystywany, choćby jako osłona biologiczna, która pozwala chronić przed oddziaływaniem promieniowania jonizującego.

Jakie cechy ma beton zwykły, a jakie lekkie?

Przeciwieństwem ciężkiego betonu jest wersja lekka. W produkcji takiego materiału wykorzystywane są lekkie kruszywa. Obejmuje to między innymi piasek, środki wytwarzające pianę. Lekki beton jest wykorzystywany przede wszystkim do wyrównywania powierzchni, jako podkład. Natomiast beton zwykły stosowany jest przede wszystkim do wykonywania elementów konstrukcyjnych. Taki materiał może występować w różnych wersjach z punktu widzenia wagi. Zatem należy to brać pod uwagę, gdy wybiera się libet beton.

Jak wybrać libet beton?

Wybierając konkretny beton, trzeba brać pod uwagę między innymi klasę, czy składniki. Z reguły można posługiwać się klasyfikacją, która jest zgodna z normami europejskimi. Natomiast przed dokonaniem zakupu, zawsze warto dokładnie sprawdzić, jakie oznaczenia stosuje konkretny producent. W europejskiej klasyfikacji stosowna jest litera C. Natomiast zdarza się w Polsce stosowanie nadal oznaczenia literą B. Liczby, które stosowane są przy oznaczaniu betonu, wskazują na wytrzymałość. Zatem libet beton będzie miał inne oznaczenie numeryczne, gdy dotyczy to zwykłych, czy lekkich wersji. Zatem w zależności od tego, gdzie ma być zastosowany materiał, trzeba zdecydować się na nieco inne produkty także pod kątem składu.